Přírodní podmínky :
Horopisně náleží území kraje k západním Karpatům. Podstatná část území je kopcovitá či hornatá, přičemž nejvyšší hřebeny leží na východě na hranici se Slovenskem. Na jihu jsou to Bílé Karpaty s nejvyšší horou Velká Javořina (970 m; sk:Veľká Javorina). Na ně navazují Javorníky a posléze nejvyšší Moravskoslezské Beskydy, jejichž nejvyšší bod - Lysá hora - už ovšem leží na území sousedního Moravskoslezského kraje. Na západě a jihozápadě má kraj i úrodné nížiny - Haná na Kroměřížsku a Slovácko na Uherskohradišťsku. Na jihozápadě kraje se zvedají Chřiby s nejvyšším bodem Brdo (586,7 m). Mezi Chřiby a výše zmíněnými pahorkatinami probíhá od západu z Olomouckého krajeHornomoravský úval přes Kroměřížsko až na Zlínsko. Kolem řeky Moravy, na Uherskohradišťsku, probíhá Dolnomoravský úval, který dále pokračuje do Jihomoravského kraje. Území kraje odvodňuje řeka Morava a její přítoky, např. Bečva a Olšava. Morava se vlévá do Dunaje, který její vody odvádí do Černého moře. Okrajové části kraje na severu (za hradbou Jeseníků) a severovýchodě odvodňuje řeka Odra do Baltského moře. Zlínský kraj má velkou rozlohu chráněného krajinného území. Velkoplošná území zahrnují dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty, která zahrnují zhruba 30 % území. CHKO Bílé Karpaty patří mezi šest biosférických rezervací UNESCO v republice. Na území kraje se také nachází množství přírodních rezervací a přírodních památek.
Pohoří :
Ve zlínském kraji jsou dvě pohoří, první jsou Bílé Karpaty které jsou rozpoloženy na jihu kraje. Druhým pohořím jsou Moravsko-Slezké Beskydy které zasahují do Zlínského kraje menší měrou než do Moravsko-Slezkého kraje, jsou rozpoloženy na severu kraje.
Vodní toky :
Ve Zlínském kraji je mnoho vodních toků. Teď si jich pár předvedeme.
Morava : Morava (německy March) je řeka na Moravě v České republice. Na dolním toku tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Slovenskem a mezi Slovenskem a Rakouskem. Tato nejdůležitější moravská řeka, která protéká jejím územím od severu na jih, je levým přítokem Dunaje. Je dlouhá 354 km (z toko 269,6 km na území Česka). Povodí má rozlohu 26 658 km² (z toko 20 692,4 km² na území Česka).
Jméno řeky Moravy patří mezi nejstarší staroevropské názvy vodstev s původním významem voda, močál. Řeku pojmenovalo již předkeltské obyvatelstvo, a to na jejím dolním toku. Podle názvu řeky byla pojmenována i historická země Morava, jejíž hydrologickou osu řeka tvoří.Pramení pod vrcholem Králického Sněžníku na území obce Dolní Morava v katastrálním území Velká Morava, v nadmořské výšce 1380 m v upravené studánce. Hluboké údolí odděluje východní a západní hřbet pohoří Králického Sněžníku. V jižním úbočí Králického Sněžníku vytváří strmý žleb, kde přijímá několik potoků. Má zde charakter rychle mohutnícího horského potoka, níže pak říčky s rychlou čistou vodou. V Jeseníkách přibírá tři větší toky: Krupá, Branná a Desná. Pak protéká Branenskou vrchovinou a kolem Zábřehu, kde se do ní vlévá Moravská Sázava. Poté přichází první meandrující úsek Litovelské Pomoraví. V tomto úseku se do Moravy vlévá Třebůvka, Oskava a Trusovický potok. Morava dále protéká největším a metropolitním městem na Hané Olomoucí. V Troubkách u Přerova se do ní vlévá Bečva, která odvádí vody z jižní části Moravskoslezských Beskyd. Pokračuje na jih ve sníženině mezi Českomoravskou vysočinou a Západními Karpaty. Od Otrokovic je vybudován Baťův kanál. Dále pak řeka protéká moravským Slováckem. Následuje druhý meandrující úsek mezi Bzencem Přívozem a Rohatcem, kde protéká územím Moravská Sahara. Zde u obce Rohatec začíná tvořit společnou česko-slovenskou státní hranici. Tuto hranici tvoří až k nejjižnějšímu bodu katastrálního území města Lanžhot, kde se stéká s Dyjí. Morava pak dále teče jižním směrem, kde až po soutok s Dunajem u Bratislavy-Devína tvoří rakousko-slovenskou státní hranici. Na Slovensku je jedním z nejznámějších přítoků řeka Myjava.
Olšava :Olšava je řeka v České republice. Je to levostranný přítok řeky Moravy. Délka toku je 44,9 km. Plocha povodí měří 520,5 km².Pramení v Bílých Karpatech, na západním úbočí vrchu Na Koncích (652 m), v nadmořské výšce 622,2 m. Po celé své délce toku teče převážně západním směrem. Ústí do řeky Moravy u obce Kostelany, jihozápadně od Uherského Hradiště, v nadmořské výšce 177 m.
Vlára :Vlára je řeka na jihovýchodní Moravě. Jedná se o nejvýznamnější moravskou řeku nespadající do povodí Moravy ani Odry. Vlára odtéká průsmykem v Bílých Karpatech na Slovensko, kde se vlévá do Váhu.Vlára pramení ve Vizovických vrších nedaleko vrcholu Klášťov a protéká obcemi Drnovice, Vlachova Lhota, Vlachovice, Bohuslavice nad Vláří a Štítná nad Vláří-Popov. Ve městě Brumov-Bylnice přijímá levostranný přítok Brumovku a skrz Vlárský průsmyk odtéká na Slovensko, kde u Nemšové tvoří pravostranný přítok Váhu.
Dřevnice : Dřevnice je levostraný přítok řeky Moravy. Řeka pramení na jihu Hostýnksých vrchů, protéká městy Zlín a Otrokovice, u kterých ústí do Moravy. Podél toku řeky vedou trasy pro turisty a cykloturisty.
Haná : Haná je řeka v Jihomoravském a Zlínském kraji v České republice. S délkou 54 km je v oblasti střední Moravy druhým nejdelším přítokem Moravy po řece Bečvě. Zdrojnicemi této řeky jsou říčky Malá Haná a Velká Haná které pramení na Drahanské vrchovině. Jejich soutokem v obci Dědice (část Vyškova) vzniká tok řeky Hané. Do Moravy se vlévá zprava u obce Bezměrov severozápadně od Kroměříže.
Vsetínská Bečva : Vsetínská Bečva nazývaná též Horní Bečva pramení pod vrchem Čarták (952 m) v nadmořské výšce asi 870 m v Beskydech. Délka toku řeky je 59 km. Plocha povodí měří 734 km². Její tok směřuje nejprve jihozápadním směrem. Protéká obcemi Velké Karlovice, Karolinka, kde přibírá stejnojmenný potok z vodní nádrže Stanovice v nadmořské výšce 472 m n. m., Nový Hrozenkov a Halenkov. Od Huslenek teče na západ. Pod ústím říčky Senice(354 m n. m.) se její tok obrací k severu. Protéká územím města Vsetín, kde přijímá zprava Jasenici (343 m n. m.), zleva Rokytenku (341 m n. m.). Dále přibírá ještě zleva Ratibořku u Jablůnky (324 m n. m.) a zprava v obci Bystřička stejnojmennou říčku (304 m n. m.). Severní směr si řeka udržuje až k soutoku s Rožnosvskou Bečvou ve Valašském v nadmořské výšce 288 m, odkud jejich společný tok nese označení Bečva.
Bečva : Bečva je řeka na Moravě, největší levostranný přítok řeky Moravy. Délka toku řeky je 61,5 km. Plocha povodí měří 1625,7 km². Řeka vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském meziříčí. Obě řeky pramení na svazích Vysoké, Vsetínská Bečva (též označována jako Horní Bečva) na jižních a Rožnovská Bečva (též označována jako Dolní Bečva) na severních.K rožnovskému prameny se dostaneme z horské chaty Třeštík po červené turistické značce. Odbočka k pramenu vede na sever, přímo z vrcholu hory Vysoká.K pramenu Vsetínské Bečvy dojdeme od rozhledny Sůkenická, také nedaleko horské chaty Třeštík.
Jan Havlovic, Jan Hajžman
johnyhavlovic@seznam.cz.jecmen55@seznam.cz
Třemošná u Plzně
777 950 012
728 748 738